SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarlamak
Share
Google+LinkedInPinterest

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarlamak

İyi tasarlanmış ve hızlı bir web sitesine sahip olmak, günümüz dünyasında herhangi bir işletme için bir zorunluluktur. Ancak, herhangi bir kullanıcı işletme web sitesini bilmiyorsa bunun pek bir anlamı yoktur. Tam da bu noktada SEO web sitelerin imdadına yetişiyor; SEO, web sitenize trafik çekmenin en uygun maliyetli yollarından biridir.

SEO dostu web tasarımı, işletmelerin ekstra para harcamadan daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilgili organik ziyaretçiler daha fazla potansiyel müşteri ve satış getirecek! SEO dostu web siteleri, optimize edilmemiş web sitelerinden daha fazla organik trafik alır. Web tasarım sürecinde SEO dostu web tasarımı için en iyi uygulamaları akılda tutmak kritik öneme sahiptir.

SEO Dostu Web Tasarımı En İyi Uygulamaları

Şimdi, SEO dostu web tasarımı için en iyi 9 uygulamayı kontrol edelim.

1.    Tarama ve Dizine Ekleme

Her şeyden önce, Google’ın web sitenizi kolayca indeksleyebildiğinden emin olmanız gerekir. “Tarama”, arama motoru botlarının iç linkleri veya dış linkleri (backlinkler) takip ederek sitenizin sayfalarını ziyaret etmesi işlemidir. Arama motoru botları, tarama işlemi sırasında bir web sitesinin içerik (metin ve resimler) ve kod gibi çeşitli bileşenlerini dikkate alır.

İndeksleme, arama motoru botlarının sayfalarımızı çeşitli metrikleri dikkate alarak bir veritabanında saklaması anlamına gelir. Sorunsuz tarama ve indeksleme sağlamak için web sitenizin her teknik SEO yönü sağlam olmalıdır.

2.    Robots.txt

Robots.txt, bir web sitesindeki sayfaları taramak için arama motoru botlarına talimat vermek için kullanılır. Robots.txt dosyası, web sitenizin bölümlerine botların veya kullanıcı aracılarının erişip erişemeyeceğini bildirebilir. Bu tür talimatlar, kullanıcı aracılarının belirli eylemlerine “izin vermemek” veya “izin vermek” ile belirtilir. Bu nedenle, botların web sitenizdeki içeriğe nasıl eriştiğini ve dizine nasıl eklediğini düzenlemede çok yararlı olabilirler.

3.    Mobil Uyumlu Web Tasarımı

Mobil uyumlu web siteleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Kullanıcılar web sitenizde herhangi bir cihazda kolayca gezinebilir. Mobil uyumlu web siteleri, harika bir kullanıcı deneyimi sağlamanın ve dönüşümleri artırmanın yanı sıra, arama motorları tarafından tercih edilir ve arama sonuçlarında da daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir.

Duyarlı web tasarımı, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın en etkili ve ekonomik yoludur. Duyarlı web tasarımı kullanıldığında, web siteniz herhangi bir cihazda mükemmel şekilde çalışır. Ayrıca, masaüstü ve mobil cihazlar için birden fazla web sitesi tasarlamak gerekir. Web sitenizdeki öğeler yanıt verir ve kullanıcının cihazının ekran boyutuna göre ayarlanır.

4.    Web Sitesi Hızı

Web sitesi hızının SEO üzerinde büyük etkisi vardır. Sayfa yükleme süresi, onaylanmış bir sıralama faktörüdür. Ayrıca site hızı, kullanıcı ile web sitesi arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli kriterlerden biridir. Sektör veya niş ne olursa olsun, ilk izlenim her zaman çok önemlidir. Sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürerse, ziyaretçiler web sitenizi terk edebilir.

Bu nedenle web sitesi hızı hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından son derece değerli bir bileşendir.

5.    SEO Dostu URL Yapısı

Arama motorları, sayfa içeriğinin ne hakkında olduğunu belirlemek için bir web sayfasının URL’sini de dikkate alır. SEO dostu URL yapısı, arama motorlarına ve kullanıcılara sayfa içeriği hakkında kısa ve öz URL’ler aracılığıyla doğrudan bilgi verir. SEO dostu URL’ler genellikle birkaç kelime içerir. Ayrıca, hedef anahtar kelimeyi içerirler.

6.    SEO Dostu Web Tasarımı için Web Sitesi Mimarisi

Bir web sitesinin sayfalarının yapılandırılma ve birbirine bağlanma şekli SEO için önemlidir. Buna web sitesi mimarisi denir. SEO dostu bir web sitesi mimarisi, kullanıcıların ve arama motoru botlarının istedikleri içeriğe erişmesini kolaylaştırır. Dahası, uygun web sitesi mimarisi, bağlantı yetkisini bir web sitesindeki sayfalara gönderir.

Her web sitesinin farklı ihtiyaçları vardır. Ancak, basit tutmak ve ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının sitenizdeki herhangi bir sayfaya 3-4 tıklamayla erişmesine izin veren düz web sitesi mimarisini kullanmak tercih edilir.

7.    Kanonik Etiketler

URL’lerdeki en ufak bir farklılık bile Google ve diğer arama motorları tarafından ayrı bir sayfa olarak görüntülenebilir. Kanonik etiketler (“rel canonical” olarak da bilinir) arama motorlarına hangi URL’nin bir sayfanın kanonik sürümünü temsil ettiği hakkında bilgi vermek için kullanılır. Kanonik etiketler, “yinelenen” içerik sorunlarını önler. Kısacası, kurallı etiket, bir URL’nin hangi sürümünün arama sonuçlarında görünmesini istediğinizi belirtir.

8.    Benzersiz ve Anahtar Kelime Odaklı İçerik

Anahtar kelime araştırması, bir SEO sürecinin ilk aşamalarından biridir ve en önemli yapı taşlarından biridir. Çünkü SEO stratejileri için doğru anahtar kelimeleri seçmek, dönüşüm hedeflerine ulaşmak için son derece önemlidir.

Araştırmalar farklı stratejik amaçlar doğrultusunda yürütülmelidir. İşletmelerin farklı ihtiyaçları ve hedefleri olduğundan, farklı web siteleri için özel olarak hazırlanmış anahtar kelime araştırma yaklaşımları gereklidir. Anahtar kelimeler belirlendikten sonra, benzersiz web sitesi içeriğine uygun şekilde dahil edilmelidir. Ancak, anahtar kelime doldurma ve aşırı optimizasyondan kaçınılmalıdır.

9.    Görüntü Optimizasyonu

Görüntü optimizasyonu SEO için bir diğer önemli parametrelerden biri olup iki ana temelden oluşmaktadır:

  • Her şeyden önce resim boyutları site geneline göre makul ölçülerde olmalıdır. Resim yüklemek önemli olmakla birlikte, sayfa yükleme süresi de çok önemlidir. Sayfa açılış gecikmelerine neden olmamak için resimlerinizin boyutunu mümkün olduğunca küçültün.
  • Görsel optimizasyonunun ikinci kısmı, görselin neyle ilgili olduğunu arama motorlarına açıklamaktır. Bir resim gördüğümüzde, içinde neler olduğunu kolayca anlayabiliriz. Sorun şu ki, arama motorları için durum böyle değil. Bu nedenle, arama motorlarının görüntünün ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olmak gerekir.

Arama motorlarına “alt texts” ile bir görsel hakkında bilgi vererek de görsel hakkında arama motorlarına görseli tanıtabilirsiniz. SEO uyumlu web sitesi oluşturmak ya da var olan web siteniz için SEO hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Arla medya profesyonel web tasarım ve SEO uzmanları ile sitenizi en iyi seviyelere çıkaracağından emin olabilirsiniz.

30

Views

Copied!