Harika Bir Grafik Tasarımda Olması Gerekenler
Share
Google+LinkedInPinterest

Harika Bir Grafik Tasarımda Olması Gerekenler

Grafik tasarım desteği ile bugün birçok işletme, ürün ya da hizmetlerini çok kolay bir şekilde müşterilerine sunmakta. Profesyonel grafik tasarımcılar görsel hiyerarşi ve sayfa düzenleri ile kullanıcılarının özel ihtiyaçlarına yönelik tipografi ve görselleri kullanarak yüksek etkileşimli tasarımlar ortaya çıkartırlar.

Profesyonel Grafik Desteği ile Kullanıcı Deneyimi Arttırmak

Sanılanın aksine grafik tasarımı tarihin ilk çağlarına kadar dayanır. Mağara duvarları üzerinde yazılıp çizilen yazılar ya da şekiller bile aslında dönemin estetik zevklerini ve tasarım anlayışını yansıtır. Geçtiğimiz yüzyılda baskı endüstrisinin ortaya çıkması ile birlikte çok daha farklı türden tasarımlar ortaya çıkmış ve günümüzün teknolojisi ile birleşerek son halini almıştır.

Etkili grafik tasarım desteği veren grafik tasarımcılar görüntü, renk ve tipografi çalışmaları ile ortaya estetik, çekici ve pazarlama odaklı tasarımlar ortaya çıkartır. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcılar, örneğin görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stilistik seçimleri insan merkezli bir yaklaşımla gerçekleştirilir, böylelikle sonuç odaklı çalışmalar direkt ortaya çıkmış olur. Bununla birlikte başarılı bir grafik tasarım çalışmasında şunlara oldukça dikkat edilmelidir:

  • Kullanıcı erişimini aktif tutmak için bilgi verici noktada çok karmaşık ya da anlaşılması zor cümleler, tipografiler yerine net ve sade seçimler yapmalısınız.
  • Kullanıcı işleme yeteneğine dayalı grafik tasarım tekniklerinden mutlaka yararlanın. Abartı tasarımlar her zaman etkili değildir.
  • Tasarımlarınızda öğelerin tonla nasıl eşleştiğini göz önünde bulundurmalısınız (örneğin, heyecan veya mutluluk için sans-serif yazı tipleri).

Harika Bir Grafik Tasarımda Olması Gerekenler

1.    Yaratıcılık

Yaratıcılık, en önemli grafik tasarım becerilerinden biridir. Sonuçta, yaratıcı kaynaklarınızdan nasıl yararlanacağınızı bilmiyorsanız, yeni fikirler ve yenilikçi tasarımlar bulmak zor. Hangi ortamda çalışırsanız çalışın, görsel bir göze sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden profesyonel grafik tasarım hizmeti sağlayan yerlerin özel olarak beslendiği birçok kaynak bulunmaktadır.

2.    İletişim

Bir müşterinin bir tasarımdan ne istediğini anlamak, başarılı bir ürün yaratmanın anahtarıdır. Ancak Jankowski, “Herkesin bireysel olarak telefonlarına ve elektronik cihazlarına odaklandığı günümüzün dijital çağında, birçok insan müşterilerle nasıl konuşulacağını bilmiyor” diye yakınıyor. Bu nedenle, iyi dinleyebilmek, geri bildirimi işleyebilmek ve tasarım öğelerini teknik konulara girmeden açıklayabilmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

3.    Tipografi

Yazılı dili yalnızca okunaklı kılmakla kalmayıp aynı zamanda görsel olarak da çekici hale getirme işlemi günümüzde her zamankinden daha önemli bir hale gelmiştir. Bugünlerde hemen hemen herkes çevrimiçi olarak akla gelebilecek her tür yazı tipine erişebilir, ancak yüksek eğitimli ve yazı tiplerinin nasıl yapıldığını ve kullanıldığını anlayan biri daha etkili bir tasarım ortaya çıkartır.

4.    Adobe’nin Yaratıcı Uygulamaları

Teknolojiyi kullanma deneyimi, birçok grafik tasarım becerisine dönüşmüştür. Adobe’nin yaratıcı yazılımını, özellikle Adobe Illustrator, InDesign ve Photoshop’u nasıl kullanacağınızı bilmek, birçok grafik tasarım işi için temel bir gerekliliktir.

5.    Etkileşimli Medya

Etkileşimli medya, metin, hareketli görüntü, animasyon, video, ses veya video oyunları gibi ortamlar aracılığıyla bir kullanıcıyı aktif olarak meşgul eden tasarım ürünleri için kapsamlı bir terimdir. Vermek istediğiniz mesajı mümkün olduğunca çok farklı türde medyaya ile iletmeye dikkat etmelisiniz.

6.    Kodlama

Çoğu grafik tasarım işi için kodlama konusunda uzman olmanız gerekmese de temel bir HTML anlayışı önemlidir çünkü size bir web sitesi oluşturmaya giden işi nasıl anlayacağınızı öğretir. Java ve C++’ın temellerini öğrenmek sizi daha da pazarlanabilir kılacaktır.

7.    Markalaşma

Bu iş becerisi, grafik tasarımcılar için kritik öneme sahiptir. Gerçekten de bir müşterinin ihtiyaçlarını anlayabilmek için önce müşterinizin markasını anlamalısınız. Özellikle sosyal medya aracılığıyla markalaşma, şu anda birçok grafik tasarım işi için geçerlidir.

8.    Sunumların Gerçekleştirilmesi

Grafik tasarımcılar aslında hikâye anlatıcılarıdır. Bu nedenle, karmaşık verileri alıp müşterilere veya satıcılara açık, sindirilebilir bir şekilde sunma yeteneğine sahip olmak sizi daha değerli bir çalışan yapacaktır.

Yukarıdaki tüm özellikleri profesyonel bir şekilde bir araya getirdiğinizde ortaya başarılı bir grafik tasarım çalışması çıkar ortaya. Ancak bunun için Arla Medya gibi uzman bir ekibe sahip medya şirketi ile de bunların çok çok üstünde özellikler taşıyan grafik tasarım çalışmalarını yapabilirsiniz.

Grafik tasarım hizmeti almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklayarak WhatsApp hattımıza bağlanabilir. Buraya tıklayarak müşteri kaydı oluşturabilirsiniz.

56

Views

Copied!