Back

Facebook Seo Nasıl Yapılır

Sosyal medya artık kişisel kullanımların dışında kurumsal kullanımda da önce çıkmaya başladı. Sosyal medya platformlarının başında yüksek ziyaretçi ve kendine farklı bir kültür oluşturan Facebook geliyor. Facebook en çok etkileşim alınan sosyal medya platformudur. Çok etkileşim alması sebebi ile bir sektörden birçok kurum Facebook’ta kendini tanıtıyor.

 Bu durumda kurumsal sayfaların anahtar kelimelerdeki sıralamaları önemli olmaya başladı. Facebook’un bu kadar önemli bir yerde olması Facebook SEO kavramını ortaya çıkardı. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Yani facebook seo yaparak aramalarda daha ön plana çıkabiliriz.

 Facebook’un Aramalarda Öne Çıkmanın Üzerindeki Etkisi

 Öncelikle toplam Facebook kullanıcıları sayısı dünya nüfusunun yarısı geçmiş durumda ve anlık Facebook mobil uygulamasını kullananların sayısı 1 milyarı geçti. Yapılan araştırmalarda internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıcıların yarısından daha fazlası marka takibi ve karar süresinde Facebook’un çok önemli olduğunu söylüyor. Kısacası Facebook’un satış ve pazarlama sürecindeki etkisi tartışılamayacak kadar yüksek. Diğer bir husus arama motorları listeleme yaparken domain güvenliği. Facebook domain güvenliği puanlamalarında Trust Flow’da 97 puan, Authority’de 100 puan alıyor.

 Facebook SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Facebook SEO çalışmalarına başlarken en önemli şeyin sayfa isminiz olduğunu söyleyebiliriz. Sayfa isminin doğru seçilmesi SEO sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Sayfa isminizi seçerken anahtar kelimeyi ismin içerisinde geçirebilirsiniz. Fakat bu durum kullanıcı deneyimi ve akılda kalıcılık konusunda sorun yaratabilir. Bunu göz önüne alarak hem akılda kalıcı hem de anahtar kelime içeren bir isim bulabilirsiniz.

İkinci adım ise Facebook sayfanızın URL’idir. Facebook URL’iniz ile isminiz aynı olması gerekir. Facebook URL’inizi seçerken alakasız ve uyumsuz URL’lerden uzak durun.

Facebook gönderilerinizi SEO odaklı yapın. Aramalarda paylaşımlarınızın ilk 18 kelimesi gözükür. Yani anahtar kelimeniz ilk 18 kelime içerisinde olmalıdır.

Bir bölgede hizmet veriyorsanız lokal aramalar için adres bilgisi eklemeyi unutmayın. Facebook sayfanızdaki açık adres ve telefon bilgilerini doğru girmelisiniz. Ayrıca harita üzerinden adresini işaretleyebilirsiniz.

Facebook sayfa linkinizi diğer platformlara eklemeniz backlink açısından önemlidir. Web sitenize ve diğer sosyal medya hesaplarınıza Facebook linkinizi eklemek önemlidir.

Editör
Editör
https://arlamedya.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir