Etkili SEO Çalışması Arla Medya
Share
Google+LinkedInPinterest

Etkili SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İşletmenize ait kendi web sitenizin olması kişiye oldukça iyi hissettirir ve markanın profesyonel görünümüne de pozitif yönde etkisi olur. Ancak giderek dijitalleşen dünyada iş sadece web site kurmakla elbette ki bitmiyor. Sitenizi Google arama sonuçlarının en üstüne çıkarmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için bundan daha fazlasına ihtiyacınız var; kısaca etkili SEO çalışması diyebiliriz buna.

İnsanların her an bir şeyler araştırıp durduğu günümüz dünyasında her işletme arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak ve tıklanmak için inanılmaz derecede efor ve bazı durumlarda para harcıyor. Ancak etkili bir SEO çalışması ile arama sonuçlarında (SERP) çok kola bir şekilde üst sıralara çıkabilir ve tıklanma oranınızı giderek yükseltebilirsiniz. Tabi bunun için belli başlı kurala dikkat etmek gerekir.

Anahtar Kelime Nişi

Başarılı bir SEO stratejisi oluşturmanın en önemli parçalarından biri, şirketinizin büyüklüğünü, hedef kitlesini ve en iyi başarı şansını anlamaktır.

KOBİ’ler, örneğin küçük bir yerel burger bar, McDonald’s gibi büyük bir zincirle rekabet etmeye çalıştığında oldukça dezavantajlı bir durumdadırlar. Zira büyük markalar arama sonuçlarında ön plana çıkmak için ücretli reklamlardan yararlanırken küçük işletmelerin her zaman böyle durumları olmayabilir. İşte tam da bu noktada etkili SEO çalışması ile çalıma yapılan web sitesi herhangi bir ek harcamaya gerek kalmadan kolay bir şekilde üst sıralara çıkabilir.

Çevrimiçi başarı, KOBİ’lerin erişimindedir ancak SEO anahtar kelimeleriyle hassasiyet gerektirir. Bu, yalnızca mevcut müşterilerden daha fazla tıklama almanızı sağlayarak SERP’deki rekabetten daha iyi performans göstermenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda ürünleriniz için yepyeni pazarlar bulup açmanıza da yardımcı olacaktır.

Web Site Yükleme Süresini Düşürme

Bu yazıyı okuyorsunuz çünkü bu yazının yüklenmesi aslında Google’a göre 1,2 saniyedir. Aksi durumda Etkili SEO çalışması araştırması yaparken bu yazı 3 saniyeden fazla açılma süresine sahip olsaydı muhtemelen sitenin yüklenmesin beklemez ve hemen çıkardınız. Siz çıktığınız için de Google Arama sonuçlarında sayfayı arka plana atardı.

İşte tam olarak bu durum tüm web siteler için geçerlidir. Siteniz eğer hızlı ve pratik bir şekilde kısa sürede açılmazsa sitenize giren kullanıcılar hemen çıkar. Bu da hemen çıkma oranı adı verilen metrik değerini etkiler ve sonuç olarak Google arama sonuçlarında arka plana atılmış olursunuz.

Google PageSpeed Insights, bu SEO stratejisini uygulamak için kullanışlı bir araçtır. Sayfa hızıyla ilgili sorunları belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca sitenizdeki görsellerin boyutunu 150 KB’nin altında tutmaya çalışın ve yeni bir web sitesi oluşturma zamanı geldiğinde hız için optimize edilmiş bir CMS seçtiğinizden emin olun.

Kullanıcı Deneyiminizi İyileştirin (UX)

Belki de ziyaretçilerin web sitenizde kalmamasının nedeni yükleme hızı değildir. Ziyaretçilerin sayfalarınızda aradıklarını bulamamaları da mümkündür ve bu, web sitenizin tasarlanma şekline bağlı olabilir. Web sitenizde gezinmenin kolay olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmanın en basit yollarından biri, temiz bir tarayıcı ile sitenizi ilk kez ziyaret eden birini izlemektir (sitedeki tüm çerezler silinir). Bu, kullanıcı deneyimini (UX) taze gözlerle görmenize yardımcı olur, böylece web sitesini site ziyaretçilerinin gezinmesi için olabildiğince kolay hale getirebilirsiniz.

Mobil Duyarlı Web Tasarım

Google, tüm web sitelerini önce web sitelerinin akıllı telefon sürümüne göre sıralayacağını duyurdu. Bu, akıllı telefonlarda hatalı veya yavaş görüntülenen bir web sitesinin artık Google’da hiç sıralanamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, web sitenizi mobil duyarlı web tasarım şeklinde sağlamak sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Sitenizin akıllı telefonlar için optimize edilmesini sağlamanın harika bir yolu, AMP eklentisini yüklemektir. 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, eklenti 4 milyardan fazla sayfa yayınlamak için kullanıldı.

AMP eklentisi, akıllı telefon kullanıcıları için web sitenizin tüm önemli içeriği görüntüleyen ancak daha basit kodlamaya sahip, akıllı telefonlar için optimize edilmiş özel bir sürümünü oluşturur. Bu, AMP eklentisine sahip bir sitenin akıllı telefonlarda çok daha hızlı yüklendiği anlamına gelir: Bir AMP sayfasının ortalama yüklenme süresi 0,5 saniyenin altındadır.

Site İçerik Fikirleri

1000 kelime, blog makaleleri gibi SEO odaklı pazarlama içeriği için altın kelime sayısıdır. Bir Blog makalesi oluşturuyorsak, deneyin ve sıralayın, bu, gitmemiz gereken iyi bir minimum kelime sayısıdır. Konumuz sadece yazma kolaylığı için seçilmemelidir. Okuyucunun dikkatini en az 1000 kelime boyunca tutacak kadar ilginç bir fikir bulmak önemlidir. Bu size anahtar kelimeleri birden çok kez kullanmanız için yeterli zaman verecek ve kullanıcıya değerli bilgiler sağlayacak kadar ayrıntıya gireceksiniz.

Müşterileri web sitemize çekmek savaşın sadece yarısı, onları orada tutmak ve bir sonraki bölüm, ürünlerinizle ilgili konularda yararlı derinlemesine içerik oluşturmak, hedef kitlenizin gerçekten ilgilendiği, daha fazla müşteriyi web sitemize çekmek için önemli bir stratejidir. SEO ile sitenizi

İçerik Fikirlerinize Biraz Daha Uzun Tutun

1000 kelime, blog makaleleri gibi SEO için içerik pazarlama içeriği için altın kelime sayısıdır. Bir Blog makalesi oluşturuyorsak, deneyin ve sıralayın, bu, gitmemiz gereken iyi bir minimum kelime sayısıdır. Konumuz sadece yazma kolaylığı için seçilmemelidir. Okuyucunun dikkatini en az 1000 kelime boyunca tutacak kadar ilginç bir fikir bulmak önemlidir. Bu size anahtar kelimeleri birden çok kez kullanmanız için yeterli zaman verecek ve kullanıcıya değerli bilgiler sağlayacak kadar ayrıntıya gireceksiniz.

Web sitenizin seo çalışmasını uzman ekibe yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

176

Views

Copied!