Back

Dijital Pazarlama Uzmanı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok sektörde gelişmeler ve farklı alanlar ortaya çıkmış ve dijital pazarlama bunlar arasında günümüzde en çok duyduğumuz terim haline gelmiştir. Geleneksel pazarlama stratejileri ve pazarlamacıların aksine dijital pazarlama çok hızlı bir şekilde yol almış ve klasik pazarlamayı deyim yerinde ise adeta sollamıştır. Bunun farkında olan işletmeler bu yarışta geri kalmamak için dijital pazarlamaya gereken önemi göstermiş ve modern pazarlama yöntemlerine kapılarını aralamışlardır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama adından da anlaşılacağı üzere ürün ya da hizmetleri bilgisayar, telefon, internet gibi dijital argümanları kullanarak pazarlama ve tanıtma yöntemidir. Kısaca dijital pazarlama Çok geniş bir skalaya hitap eden bir alan olmakla birlikte otomatik e-posta pazarlama girişimleri kadar karmaşık her şeyden, web sitenizin blogundaki içerik seçeneklerine kadar da değişkendir.

Dijital Pazarlama Türleri

Teknoloji ile uzaktan veya yakından ilişki içerisinde oldu iseniz dijital pazarlamayı ya duymuş ya da direk mazur kalmışsınızdır. Günümüzde gelişen farklı dijital pazarlama türleri sayesinde bugün bir akıllı telefonunuz olmasa bile en basit telefonunuza gelen bir SMS ile de dijital pazarlamanın hedefine girmişsiniz demektir. Bugün e-posta pazarlama, sanal reklamlar, sosyal medya reklam ve influencerları gibi birçok farklı anlamda çeşitli dijital pazarlama türü gelişmiştir.

Bununla birlikte, dijital pazarlamanın temel biçimleri şunlardır:

1.    Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bu yazıyı okuyorsanız şayet SEO’yu mutlaka biliyor ya da en azından web sitelerin üst sıralarda çıkması için oldukça önemli bir parametre olduğunu biliyorsunuz demektir. SEO internet kullanıcılarının arama motorlarında (ki en yaygını Google) yaptıkları aramalarda karşılarına çıkan web sitelerin sıralanmasında üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir değerdir ve dijital pazarlamada en önde tutulması gereken metrik değerlerinden birisidir.

2.    Ücretli Sosyal medya ve Arama Reklamcılığı

Sosyal medya günümüzde geldiği nokta şu anda anlatmakla bitmez. Binlerce farklı sosyal medya platformunu her gün milyonlarca kullanıcı kullanıyor üstelik bundan birkaç yıl öncesine kaar sadece belli yaş aralığına hitap eden platformların aksine bugün 7’den 70’e herkes sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya platformlarında karşımıza çıkan tüm reklamları dijital pazarlamanın bir argümanı olarak düşünebilirsiniz.  Bununla beraber bir diğer yaygın pazarlama yöntemi olan ücretli arama ağı reklamcılığını da en basitinden Google Reklamları olarak düşünebilirsiniz.

3.    Posta Pazarlama

E-posta yoluyla gerçekleşen herhangi bir pazarlama, e-posta pazarlaması olarak bilinir geniş bir ölçeğe hitap eder sadece haber bülteni ya ad kupon olarak düşünmemek gerekir. E-posta dahilinde yapılan görüşmeler ve pazarlamalar bu kategoriye dahil edilir.

4.    İçerik Pazarlaması

Çevrimiçi içerik yoluyla pazarlamaya yönelik her çaba, içerik pazarlaması olarak kabul edilir yukarıda da bahsettiğimiz üzere SEO en çok yaygın olan içerik pazarlama türleri içerisinde merkezde yer alır.

İçerik pazarlamasında en yaygın kullanılan bileşenler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Blog gönderileri
  • Bilgi grafikleri
  • Videolar
  • E-Kitaplar

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama günümüz internet dünyasında çok kısa bir sürede oldukça popüler hale geldi. Bunun en temel sebebi ise diğer klasik pazarlama türlerine nazaran daha az maliyetli olması ve kısa yoldan binlerce potansiyel müşterilere erişebiliyor olmasından geçer. Günümüzde insanların günün büyük bir bölümünü çevrimiçi olduğunu düşündüğümüzde aslında dijital pazarlamanın bir işletme için ne kadar akıllıca olduğu gözler önüne serilmiş olur.

İnternet ortamı her ne kadar göz korkutucu gibi görünse de aslında doğru kullanıldığında sizin en verimli yatırımınız olabilir. Dikkatli bir şekilde geliştirilen bir dijital medya ve pazarlama stratejisi ile global çapta onlarca müşteriye çok kısa süre içerisinde ulaşabilir ve işletmenizi bir sonraki adıma kolaylıkla taşıyabilirsiniz.a

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlamanın faydaları her ne kadar saymakla bitmese de internet pazarlamacılığının her biçiminin farklı çalışma sistemleri ve hedef kitlesi olmaktadır. Şirketlerin, hangi dijital pazarlama biçimlerinden hangisine yatırım yapacaklarını belirlemeden önce hedef kitlelerini netleştirmeleri en önemli adımlardan biridir. Zira belirlediğiniz hedef kitleye göre pazarlama stratejilerinizi geliştirmeniz yaptığınız çalışmalardan maksimum verim almanıza olanak tanıt. Her şeyden önce çevrimiçi pazarlama stratejinizde küçük başlamak ve şirket farklı alanlara alıştıkça bu stratejileri ona göre geliştirmek çok daha mantıklı bir adım olacaktır.

Dijital Pazarlama Rolleri ve Sorumlulukları

Dijital pazarlamacılar için iş sorumlulukları deneyim ve uzmanlığa bağlı olarak değişecektir. Örneğin, bir SEO uzmanı, organik trafiği yönlendirme, yüksek kaliteli içeriği belirleme ve değerlendirme ve rakip analizleri yapma bilgisi de dahil olmak üzere SEO’nun tüm yönlerini anlayacaktır.

Öte yandan bir sosyal medya yöneticisi, markanın kimliğine uygun bir sosyal medya stratejisi oluşturacak, bir iletişim tarzı ve içerik stratejisi belirleyecek, her sosyal medya ağı için içerik oluşturup uyarlayacak ve güncel kalabilecektir.

Arla Medya ile Dijital Pazarlama

Arla medya şirketimiz bünyesinde bulunan birbirinden yetenekli ve başarılı dijital pazarlama uzmanları ile ihtiyacını olan her türlü dijital pazarlamada sizlere hizmet vermekten büyük mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Editör
Editör
https://arlamedya.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir