Back

Baskı Matbaa Hizmeti Nedir?

En eski endüstrilerden biri olarak, çok sayıda baskı matbaa seçeneği ile kafanız karışabilir ancak profesyonel baskı matbaa hizmeti ile projeniz için uygun olan tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Size ve bütçenize uygun baskı hizmeti türünü belirlemenize yardımcı olacak üç temel faktör vardır:

  1. Miktar,
  2. Kalite ve
  3. Üretim hızı.

Standart Ticari Baskı Hizmetleri ve Yöntemleri

Birçok farklı türden standart baskı matbaa hizmetleri ve yöntemleri mevcuttur. Bunlar:

1.    Masaüstü Baskı

Bir broşürün, birkaç el kitabının veya her seferinde bir faturanın yalnızca birkaç düzine kopyasını mı çalıştırmanız gerekiyor? Bir masaüstü yazıcı bunun için yeterlidir. İster lazer ister inkjet (mürekkep yerine toner kullanarak), evinizde veya ofisinizde bulunan yazıcılar, iyi kâğıt kullanırken kabul edilebilir kalitede anında kopyalar üretir. Bununla birlikte, miktar gereksinimleriniz arttığında, gerçek mürekkep ve kâğıt maliyetiniz, kendi işinizi kendiniz yapan biri olarak pahalı hale gelebilir. Parça başı maliyetinizi en aza indirmek için veya kâğıt dışında alt tabakalara daha kaliteli, özel baskı efektleri veya promosyon baskısı istiyorsanız, projeniz için bir baskı hizmeti bulmanız gerekir.

2.    Dijital Baskı Hizmetleri

Dijital bir dosya, bilgisayardan doğrudan toner tabanlı bir dijital baskı makinesine veya fotokopi makinesine gönderilir. Minimum kurulum maliyetleri olduğundan, dijital baskı hizmetleri, 100 el ilanı veya kartpostal, birkaç poster gibi düşük tirajlı baskılar veya eğitim kılavuzları gibi karmaşık belge derlemeleri oluşturmak için en uygun maliyetlidir.

Kısa geri dönüş süreleri veya hızın kritik olduğu durumlarda dijital baskıyı kullanmanın bir başka nedenidir. Dijital baskı kalitesi, geleneksel ticari ofset litografi baskısında elde ettiğiniz “profesyonel” görünümü pek sunmuyor, ancak ekipman geliştikçe daha da iyi hale gelir. Büyük posterler ve vinil afişler gibi geniş formatlı baskı için özel, üst düzey dijital yazıcılar kullanılır.

3.    Ofset Litografi

En yaygın olarak kullanılan baskı hizmetidir. Ofset baskı, mürekkebin metal plakalardan bir kauçuk silindire veya “battaniyeye” ve ardından kâğıda aktarıldığı veya ofsetlendiği yerdir. Bu baskı yöntemi, ticari baskı ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu karşılar. Parlak broşürler, kartpostallar, kartvizitler, kırtasiye malzemeleri ve kataloglar gibi baskı projeleri yaygın ofset projeleridir. Avantajları, zengin, doğru, yüksek kaliteli renk ve ayrıntılar ve hacim miktarları için (250-500 parça veya daha fazla) daha düşük birim maliyettir. Plaka oluşturmak ve mürekkebin kesme ve bitirme işleminden önce kuruması için gereken süre nedeniyle ofset baskı, dijital baskıya göre biraz daha uzun sürebilir. İlk kurulum maliyetleri nedeniyle ofset genellikle daha küçük miktarlarda sunulmaz.

Ofset presler, tek tek yaprak veya kâğıt ile “kağıt beslemeli” veya kağıt ruloları ile “web beslemeli” olabilir. Sayfa beslemeli baskı makineleri genellikle kısa ve orta ölçekli standart ticari pazarlama baskısı için kullanılırken, web baskı makineleri, genellikle dergilerin, katalogların ve kitapların (yaklaşık 20.000 adet veya daha fazla) yüksek tirajlı ticari baskıları için ve gazete için en uygun maliyetlidir.

Diğer Baskı Hizmetleri

1.    Gravür Baskı

Rotogravür presler, operasyondaki en hızlı ve en geniş preslerdir ve çoğunlukla büyük endüstriyel dergiler ve doğrudan posta katalogları için kullanılır.

2.    Gravür, Termografi, Fleksografi ve Serigrafi

Gravür, ince kırtasiye malzemeleri üzerinde kullanılırken, termografi, oyulmuş veya yükseltilmiş bir baskı efekti yaratan alt uç bir işlemdir. Fleksografi genellikle gıda etiketleri gibi ambalajlarda kullanılır ve plastik, metalik filmler ve selofan gibi kağıt olmayan ortamlara baskı yapmak için kullanılabilir. T-shirt ve reklam panoları için serigrafi hizmetleri kullanılmaktadır.

Baskı Hizmetlerinde Tecrübe Önemli mi?

Pek çok yeni ve büyümekte olan şirket, doğru baskı hizmetlerini seçerken deneyimin çok önemli olmadığını düşünme hatasına düşüyor. Ancak, profesyonel baskının evinizdeki bilgisayarınızda bir düğmeye basmakla aynı şey olmadığını belirtmekte fayda var. Görüntülerinizin her seferinde doğru yazdırıldığından emin olmak için uzman desteğine ihtiyacınız var. Sonuçta, bulanık veya yanlış hizalanmış bir görüntü itibarınıza ve dönüşüm şansınıza zarar verebilir.

Nihai baskı hizmetlerini ararken, yılların bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde size süreç boyunca rehberlik edebilecek bir ekip seçmeniz çok önemlidir. Profesyonel baskı matbaa ekibimiz ile şu hizmetlere kolaylıkla erişebilirsiniz:

  • Baskı tasarımıyla ilgili tüm sorularınıza hemen yanıt bulabilirsiniz,
  • İhtiyaçlarınız için doğru baskı stratejisini seçmenize yardımcı olabiliriz,
  • Pahalı hatalardan kaçınmak için ölçümleri ve gereksinimleri defalarca kontrol etme şansı,
  • En yüksek standartları karşıladıklarından emin olmak için basılı materyallerinizi iyice inceleme imkânı,

Baskı hizmetleriniz için ekipte bir uzmana sahip olmak, projeniz için en iyi sonucu elde etmenize yardımcı olacak ve bu da uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Tüm baskı matbaa işlerinizi Arla Medya ekibine gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Bizlere info@arlamedya.com mail adresinden veya 0850 241 84 09 numaradan ulaşabilirsiniz.

Editör
Editör
https://arlamedya.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir